Пятница, 31.01.2025, 06:22
Приветствую Вас Гость | RSS

Сайт учителей северного Казахстана.

Категории раздела
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 54
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Каталог статей

Главная » Статьи » Разработки учителей » разработки учителей школ района

Сулейменова Анар Советовна

Сабақтың атауы

Мақсаты

Күтілетін нәтиже

Модульдар мен әдіс-тәсілдер

Негізгі дерек көздер

Сын есім.

Дара және күрлелі сын есім

Дара және күрделі   сын есімнің негізгі белгілерін анықтайды, сан есімдердің  өзіне тән қасиеттерін  толығырақ игеруі тиіс .

 

Сын есімнің түрлерін ажырата біледі. Өз ойын айтуға үйренді,

тұжырымдай біледі, топта қарым -қатынас жасай біледі.

Сыни тұрғыдан  ойлауға үйрету.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау. Оқытуды басқару және көшбасшылық. Ақпараттық-коммуникациялық технология

Суреттер,үлестірмелер,

оқулық, бағдаршам көздері, текше, сұрақтары үлестірілген қалташықтар.

 

 

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңдері

Тапсырмалар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Кіріспе:

Ұйымдастыру кезеңі

Жарқырап күн  де ашылды,

Айналаға нұр шашылды,

Қайырлы күн !

Біз көңілді баламыз

Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз

Ынтымақтастық атмосферасы арқылы балалардың сабаққа деген қызығушылықтарын арттырады.

Тренинг жасап, сабаққа назарын аударады.

Топқа бөлу

Өлең жолдарының сөздері арқылы топқа бөлінеді.

Мысалы:

Ай-(1бала) мүйізді-(2 бала) шоқпардай-(3 бала),

Шүйделері-(4 бала) тоқпақтай-(5 бала).- 1-ші топ.

 

Өлең шумақтары бойынша балаларды топтастырып отырғызу.

Өлең шумақтары бойынша топтасып отырады.

Үй тапсырмасын тексеру

2-жаттығу. Әр топ екі жолдан бөліп алып, талдау жүгізеді.

Кеспе қағаздағы тапсырмаларды үлестіріп, бақылайды.

Бірлесе тапсырманы орындап, топ алдында қорғайды.

Жаңа сабақ:                 Ой қозғау

Үш топқа ватманға сөздер жазып беру, сол сөздерді екі бағанға бөліп, қортынды жасату.

Тапсырма: қызыл, ақ, қызыл ала, ақ ала, көк, қара көк.

Оқушыларға тапсырманың орындалу ретінтүсіндіреді.

Сөздерді дара және күрделі бағандарына бөліп жазып, қортынды ереже шығарады.

Тапсырманың нәтижесінде шығатын ереже:Дара сын есім бір сөзден жасалады .

Күрделі сын есім екі немесе одан да көп сөзден жасалады .

Оқулықпен жұмыс:

Жалпы топпен 1-жаттығуды ауызша орындайды.

Екі бағандағы қарамен жазылған сын есімдерді салыстыру.

Жауап күтетін баланың орындығына стикер жапсырады. Тапсырманың орындалуын қадағалайды.

Орындығында стикері бар бала жауап береді.

Жеке жұмыс:

2-жаттығу. Мәтінді оқып, сын есімдерді тауып, оларды салыстыру.

Оқулықтан тапсырма береді.

Сын есімдерді тауып, өзгешеліктерін айтады.

Бой сергіту:

Көңілді әуен арқылы жаттығулар жасату.

Қимыл қозғалыстарын көрсетеді.

Қимыл қозғалысты қайталайды.

Жұппен жұмыс:

Жұппен отырған оқушылардың біреуі дара сын есіммен сөйлем құрастырса, көршісі оны күрделіге айналдырып, сөйлем құрайды.

Мысалы: 1. Мен биік үйде тұрамын.

2. Мектеп ауласында өте биік ағаш өсіп тұр.

Мұғалім сырттай бақылайды.

Өз жұбымен пікірлесе отыра, жұмыс жасайды.

Шығармашылық тапсырма:

Үш топқа бағдаршам көздерін  тарату

1 топ-Қызыл көзі: Құрамында күрделі сын есімі бар  5 жол өлең құрастыру.

2 топ- Сары көзі: Құрамында күрделі сын есімі бар жұмбақ құрастыру.

3 топ- Жасыл көзі: Дара сын есімі бар өтірік өлең құрастыру.

Әр топқа тапсырмаларды түсіндіріп, бағдаршам түстерін үлестіреді.

 

Тапсырма дайын болған кезде топтар бағдаршам көздері арқылы белгі беріп, жұмыстарын қорғайды.

Қорытынды бөлім:

«Кубизм» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша қалташықтағы сұрақтарды алып, жауап береді.

Кезекпен оқушыларды шығарып, текше лақтырту.

Текшенің түскен санына байланысты қалташықтан сұрақтар алып, жауап беру.

Үйге тапсырма:

1-топ: 3-жаттығу. 2-топ: 4-жаттығу. 3-топ: 5-жаттығу.130-бет ереже жаттау.

-Күнделікті енді ашайық,

Үй тапсырмасын жазайық.

Бүгінгі алған білімді,

Ұмытпай есте сақтайық.

Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.

Рефлексия

«Не ұнады? Не ұнамады?»

Стикерлер тарату

Сабақтан алған әсерлерін жазады.

Бағалау

Смайлдар арқылы жұптасып бағалау.

Смайлдарға сүйене отырып, қортынды баға шығару.

Бір-бірі, өзара бағалайды.

 

 

Категория: разработки учителей школ района | Добавил: paganel (04.02.2014)
Просмотров: 800 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Вход на сайт
Поиск